Veľký rozhovor s Robertom Ficom

Nachádzate sa tu

20. 8. 2018

Expremiér Robert Fico v rozhovore pre HN tvrdí, že po vražde novinára nikam nepadol, ale svojho kresla sa vzdal sám.

Asi najvypuklejšou kauzou posledných mesiacov je únos vietnamského podnikateľa. Pripúšťate možnosť, že slovenská strana bola oklamaná Vietnamcami a neúmyselne sme sa zapojili do tohto únosu?
Nechápem, prečo Hospodárske noviny začínajú týmto prípadom, o ktorom nič nevieme. Vieme len to, že Nemcom pod nosom uniesli vietnamského podnikateľa a všetko ostatné je predmetom vyšetrovania. Nebudem sa hneď správať ako pán prezident Kiska a opozícia, ktorí hneď všetko vedia.

Váš osobný názor: bol za tým z našej strany úmysel či nedbalosť? 
Môj osobný názor je v tomto prípade nepodstatný. Zaznamenal som závery nemeckých vyšetrovateľov, podľa ktorých mohla byť slovenská vláda oklamaná.

Ste stále šéfom najsilnejšej koaličnej strany...
Opakujem ešte raz. Nemcom pod nosom uniesli chlapa.

Cez Bratislavu.
Ale to nikto nevie. Ako to môžete povedať? Počkajme na oficiálne závery slovenských orgánov.

Scenár vypožičania vládneho špeciálu potvrdila už aj ministerka vnútra Denisa Saková a prstom na Slovensko ukazujú aj nemeckí vyšetrovatelia...
Nerobil by som žiadne závery. Pokiaľ nebude k dispozícii záver, ktorý urobia prokurátori či vyšetrovatelia, tak sa nebudem správať ako prezident Kiska či opozícia.

Kedy ste sa o celom incidente ako premiér dozvedeli?
Ohľadne únosu som presne odpovedal teraz. Nebudem tu vyvodzovať žiadne súdy. Ja som svoje povedal, keď som naznačil, že tento prípad bol politicky zneužitý.

Má Robert Kaliňák stále vašu dôveru? Dosadili by ste ho v budúcnosti ešte do ministerského kresla?
Kto sa ospravedlní Kaliňákovi za všetky tie klamstvá, čo sa naňho valia zo všetkých strán? Má moju plnú podporu a Slovensko nikdy nemalo takého dobrého ministra vnútra, ako bol Robert Kaliňák.

Čo ak sa ukáže, že to neboli klamstvá?
Prečo mi kladiete hypotetické otázky? Počkajte na reálne závery a na základe toho budeme konať. Ja konám vždy s chladnou hlavou.

Teraz menej hypotetická otázka. Váš bývalý poradca Quang le Hong podľa nemeckých vyšetrovateľov mohol byť zapojený do prípadu únosu. Čo na to hovoríte?
Ste Hospodárske noviny alebo Denník N?

Venujeme sa aj politike, nielen ekonomickým témam, preto kladieme politické otázky.
Potom však zase pištíte, že odpovedám až príliš politicky.

Prezident tvrdí, že minulý rok ste mu volali a direktívne ste ho vyzvali, aby vášho vtedajšieho poradcu Quanga le Honga vymenoval za veľvyslanca. Odmietol. Je to pravda?
Dnes pán prezident rozpráva čokoľvek na svete, aby poškodil Smeru a tejto vládnej koalícii.

Je to však pravda alebo nie?
Ak dovolíte, ja si budem vybavovať svoju politickú agendu smerom, ktorý ja uznám za vhodné.

Je to však jednoduchá otázka. Stalo sa to alebo nie?
Nemám dôvod komentovať klebety, ktoré šíri pán prezident.

Čiže?
Samozrejme, sa to tak nestalo. Je to klebeta.

Často hovoríte o protestoch organizovaných mladými ľuďmi, že sú financované zo zahraničia. Sú na to dôkazy? Máte informácie od tajných služieb?
Ak organizátori týchto protestov sú preukázateľne financovaní zo Sorosovej nadácie, tak môžem povedať, že títo ľudia dostávajú peniaze a niečo za tieto peniaze robia. Nehovorím nič také, čo by bolo nepravdivé alebo malo niekoho špeciálne vzrušovať.

Aj počas vašich vlád štát spolupracoval na rôznych projektoch s tou istou Nadáciou otvorenej spoločnosti. Vtedy to nebol problém?
Vôbec nie som proti tomu, aby tretí sektor robil to, čo má robiť. Nech pomáha, venuje sa ľudským právam a všetkému možnému. Ale ak sa tretí sektor dostáva do polohy politickej sily, ktorá chce zvrhnúť vládu, tak je mojou povinnosťou o veciach hovoriť. Dobre viete, že aj moja vláda a aj predchádzajúce vlády tretí sektor výrazne podporovali, a to aj finančne. To však neznamená, že keď budú mladí ľudia, ktorí sú financovaní zo Sorosových nadácií, vykonávať politickú činnosť, ja budem ticho. Pretože tieto protivládne protesty boli smerované k pádu vlády.

Ale samotný George Soros s tým zrejme naozaj nič nemá. 
Ja neriešim, kto čo s tým má, ale že títo mladí ľudia robia v treťom sektore, ktorý je financovaný Sorosovou nadáciou.

Vy si naozaj myslíte, že išlo o akciu, ktorou sa mal kompletne zmeniť systém na Slovensku?
Na Slovensku dlhodobo platí, že sú tu politici a médiá, ktoré nie sú schopné prehltnúť, že nevedia vyhrať voľby a zostaviť demokraticky vládu. Za svojimi slovami si stojím. To, čo sa dialo po vražde novinára a jeho partnerky, bol pokus o zmenu mocenských pomerov bez parlamentných volieb.

Žiadali však predčasné voľby.
Rád by som videl, ako by sa na predčasné voľby našlo 90 hlasov. Myslím si, že sme veľmi správne odhadli situáciu, a urobil som všetko pre to, aby vládna koalícia zostala pohromade. Preto som dobrovoľne prijal rozhodnutie, ktoré som prijal. Vládna koalícia ide ďalej. Tento pokus nevyšiel, tak prišiel pokus číslo dva, a to je únos vietnamského podnikateľa. Ja oznamujem každému len jedno: ak Sorosove deti chcú robiť politiku, tak nech si tiež založia politickú stranu. Ak pán Kiska chce ísť do volieb, nech prestane zneužívať svoju funkciu prezidenta, založí si politickú stranu a nech ide v roku 2020 do parlamentných volieb. Nech vyhrajú tie voľby, nech zostavia tú vládu. Ja im zablahoželám a pôjdem do opozície. Veď o tomto je demokracia.

Ako Kiska zneužíva svoju pozíciu? Je prezident, teda aj politik. Takže je asi normálne, ak robí politiku, nie?
Je veľa prípadov, keď mal prezident vyjadrenia na adresu rôznych ľudí. Čo má čo minister mať dôveru prezidenta? Čo on o tom hovorí?

Nemôže mať svoj názor?
Nemôže však hovoriť, či niekto má alebo nemá jeho dôveru. On ako prezident nezískal od voličov mandát na zostavenie vlády. Ten získal premiér, ktorý vzišiel zo strany, ktorá vyhrala parlamentné voľby. Ide o hrubé zneužitie funkcie prezidenta. On nemá čo hodnotiť takýmto spôsobom vládnu koalíciu. Už nemám čo tajiť a myslím si, že obvinenia z úst prezidenta k vládnej koalícii sú také závažné, že aj my musíme hovoriť niektoré veci. Je Kiska daňový podvodník? Je! Je volebný podvodník? Je! Zobral zubárovi pozemok spred nosa? Zobral!

Prejdime k Smeru. Ako chcete zabrániť politickej korózii strany?
Smer je politická strana, ktorú, žiaľ, nechcete hodnotiť objektívne, pretože nechcete povedať, že je to najúspešnejší politický subjekt v histórii Slovenska. Tiež patríte do tej kategórie, že keď Sagan šestnástykrát za sebou nevyhrá preteky, tak poviete, že je somár. Toto sa dá povedať aj o Smere. Nemôžete jednoducho stále víťaziť. Táto strana má 16-tisíc členov a má svoje štruktúry. Vyhrali sme za sebou štvoro parlamentných volieb a chystáme sa vyhrať aj tie piate. O akej korózii to hovoríte? Ak si napríklad zoberiete HZDS, ktoré vzniklo v roku 1991, tak sa pozrite, kde bolo v roku 2002? Bolo prakticky po ňom. Zoberte si aj SDKÚ, podobný prípad.

To je presne tá politická únava voličov.
My však máme za sebou 20 rokov aktívnej činnosti. Hovorím o 20 rokoch! A sme stále tu.

Myslíte si, že budete na politickej scéne naveky?
Hovorím len to, že hovoríte o Smere veľmi neobjektívne, pretože si prešiel svojimi etapami a je tretíkrát vo vláde. Prirodzene, je tu určitá únava materiálu, no strana je ďalej pripravená pôsobiť. Či už ako opozičná strana alebo strana, ktorá vyhrá parlamentné voľby a bude zostavovať vládu. Nevidím dôvod mať iné ambície. Ambície sú len jedny, a to vyhrať parlamentné voľby. Tak mi povedzte, o akej korózii to, preboha, hovoríte?

Čakajú Smer nejaké výrazné personálne výmeny?
To je naša vnútorná vec. Toto si urobíme sami bez toho, aby nám niekto zvonku musel radiť.

Podľa čerstvého prieskumu ste stále na čele. Za vami je SaS a ďalej kotlebovci a Boris Kollár. Vedeli by ste si predstaviť spolupracovať so Sme rodina či s ĽSNS, prípadne s nimi zostaviť vládu?
Nikdy som nekomentoval prieskumy verejnej mienky a nebudem ich komentovať ani teraz.

Borisa Kollára ste obvinili z paktovania s mafiánmi. S takým človekom by vám neprekážalo byť v jednej vláde?
Mám právo pomenúvať veci. A u pána Kollára vidím väčšie problémy ako len toto. Ak dovolíte, ja teraz nebudem zostavovať vládu, ani komentovať prieskumy verejnej mienky.

A Kotleba?
Vy stále máte problém s nejakým Kotlebom. Mňa teraz zaujíma Smer a jeho postavenie a percentá.

Keď však vznikala aktuálna koalícia, tak to bolo komunikované ako určitá hrádza proti extrémizmu.
Ak je tu extrémizmus, tak poďme stranu zrušiť. Nie som Najvyšší súd a ani Ústavný súd. My sme presne zaujali svoj postoj k slovenskému štátu, nemusím tu vysvetľovať ani môj postoj k Slovenskému národnému povstaniu, k fašizmu, Tisovi a ani k holokaustu. Som ten posledný, čo by tu mal niečo podobné vysvetľovať. Moje hodnoty sú v tomto smere nemenné a budem sa podľa toho aj správať. No načo tu robiť nejaké prázdne a lacné výkriky?

Prečo je pre vás také ťažké na rovinu povedať, či by ste boli alebo neboli ochotný spolupracovať s Marianom Kotlebom?
Lebo ja vo všeobecnosti tieto lacné hry nehrám. Tie sú typické pre pravicu. Ešte raz, to mám teraz rozoberať každého jedného politika a politickú stranu, aké ma šrámy? Môj postoj voči fašizmu je nemenný a hovorí za všetko. Neviem, prečo by som tu mal teraz robiť nejaké špeciálne vyhlásenia naľavo či napravo.

Pred pár mesiacmi ste boli ešte premiérom a teraz ste profesijne padli na funkciu poslanca. Beriete to ako svoje osobné zlyhanie?
Sám som sa vzdal funkcie predsedu vlády, takže nikto nikam nepadol.

Stalo sa tak po silnom spoločenskom tlaku.
Stalo sa tak po tom, čo Most-Híd oznámil, že chce odísť z vládnej koalície. Rozhodol som sa, že dám prednosť tomu, aby sa vládna koalícia zaoberala pozitívnymi a konštruktívnymi vecami, teda aby vznikla nová vláda a nové programové vyhlásenie a aby vláda nebola pod tlakom sebadeštrukcie. Prijal som rozhodnutie dobrovoľne a sám a verím, že bolo správne. Ak sa venujete politike, tak ho skúste okomentovať trochu iným spôsobom, ako tým, že som padol.

Viete si predstaviť, že by ste ešte boli premiér?
Viem si predstaviť úplne všetko. Úplne všetko.

Štýl vládnutia Petra Pellegriniho je trochu iný ako váš. Je menej konfrontačný a umiernenejší. Páči sa vám, ako k tomu Peter Pellegrini pristupuje?
Každý má svoj štýl politiky a ja môžem len skonštatovať, že Peter má moju absolútnu podporu. Ten tandem funguje a funguje veľmi dobre. Je veľmi dôležité, že predseda vlády je súčasťou politického vedenia strany, pretože rozhodnutia sa niekedy prijímajú na politickej úrovni, on je podpredsedom strany a je súčasťou tvorby týchto rozhodnutí, a potom ich aj realizuje. Petrovi to ide dobre a ja mu držím palce.

Hovorilo sa, že sú medzi vami rôzne trenice. To nie je pravda?
Žiadne trenice a disharmónia neexistujú. Ak by bola nejaká disharmónia, tak sa asi každý týždeň nestretávame na raňajkách a nepreberáme, čo budeme nasledujúci týždeň robiť.

Nijako do jeho vládnutia nezasahujete?
Viete čo, každý večer mu volám, že Peter, ak toto neurobíš, tak ťa odvolám. Však trochu rozmýšľajte, preboha.

Premýšľate nad tým, že ak raz nebudete v Smere, kto za vás prevezme predsedníctvo? 
Som predseda politickej strany, ktorý túto stranu potiahne do ďalších parlamentných volieb.

A potom?
Zodpovednosť sa vyvodzuje po parlamentných voľbách. Počkáme si na výsledok a uvidíme, čo sa bude diať ďalej.

Už sa Smer rozhodol, akého kandidáta postaví do prezidentských volieb?
Na jeseň k tomu budeme mať sedenie. Predpokladám, že predsedníctvo budeme mať niekedy v prvej polovici septembra a tam prvýkrát budeme na úrovni politickej strany hovoriť o kandidátoch na prezidenta. Teraz len môžem potvrdiť, že Smer postaví vlastného kandidáta.

Prečo sa koalícia nedokázala zhodnúť na spoločnom kandidátovi?
Nikdy sme vo vládnej koalícii takúto diskusiu ani nemali. Nemôžem však teraz vylúčiť, že ak jeden z kandidátov koalície navrhnutých za jednotlivé strany prejde do druhého kola, že sa strany koalície nebudú baviť o jeho spoločnej podpore. Treba hlavne urobiť to, aby sa prezidentom nestal nejaký čudák s pochybnou minulosťou.

Neukazuje to potom určité slabé stránky a nesúdržnosť koaličných strán?
Ide tu o tri strany, ktoré sú rozdielne. Myslím z hľadiska programu a hodnôt. Ak si zoberiete SNS, tá sa hodnotovo hlási skôr od stredu doprava, Most zase môže byť nazvaný ako liberálna strana a má silné pravicové hodnoty. My sme zase orientovaní od stredu doľava. Ak máte vo vládnej koalícii takéto tri strany, musíte vynakladať úsilie, aby ste vo veciach vládnutia dosahovali kompromisy.

Bude to člen alebo nominant strany?
Môžete ma tu teraz mučiť, rozbiť to hlinené prasa o hlavu, čo tu mám v kancelárii, ale nepoviem vám teraz nič.

A čo Miroslav Lajčák? Je stále v hre?
Nechajte to už na nás. My nie sme strana, ktorá pošle esemesku a niekto sa rozhodne. Alebo niekto zatelefonuje a zrazu protivládny protest nie je alebo je.

Váš minister financií Peter Kažimír má zrejme ambíciu odísť z rezortu a pozerá sa po funkcii guvernéra Národnej banky. Ako sa na to pozeráte?
Keď dlhé roky robíte exponovane politiku, a Peter je exponovaný politik, je celkom normálne, že v určitom okamihu uvažujete o odchode. Nemusí ísť automaticky o odchod z politiky, pretože aj guvernér Národnej banky je politická funkcia, keďže je volený v parlamente. Táto téma oficiálne nie je na stole a, samozrejme, vnímam veci okolo, ktoré sa dejú. Ak mám povedať, či takéto rozhodnutie je správne alebo nie, tak poviem len to, že pokiaľ o niečo také Peter Kažimír prejaví záujem, bude mať našu plnú podporu. Do určitej miery mi to bude ľúto, pretože je to veľmi schopný minister financií. Dôkazom toho je aj to, v akom stave sú verejné financie, i to, že bol vyhodnotený za najlepšieho ministra financií v EÚ. Na druhej strane je dôležité mať aj mimoriadne schopného guvernéra Národnej banky.

Dá sa však očakávať, že budúcoročný rozpočet, ktorý bude schválený tento rok, bude ešte s podpisom Petra Kažimíra?
Určite bude dávať návrh rozpočtu na vládu.

Bude teda strana Smer tá, ktorá vedie koalíciu a zároveň Slovensku prinesie vyrovnaný rozpočet?
Hlásim sa k tomu, že vyrovnaný rozpočet je legitímny cieľ. Na druhej strane sme krajina, ktorá je v mimoriadne dobrej kondícii, a keď v nej je, ja by som nešiel len cestou znižovania a deficitu, vybral by som sa aj cestou zvyšovania sociálnych výdavkov.

V slušnej kondícii sme boli aj pred poslednou krízou.
Porovnajme si roky 2007, 2008 a roky 2017 a 2018. Musíme vidieť, že roky v prvej skupine boli rokmi konjunktúry a potom v roku 2009 a 2010 prišla kríza, ktorú sme si statočne vyžrali, a podobne to bolo aj po páde Radičovej vlády. Po 10 rokoch môžem povedať, že prevažná väčšina parametrov je lepšia ako v čase konjunktúry. Chcem len naznačiť, že nikto nemôže povedať, že za tých 10 rokov sme išli dole kopcom. Poviem teraz niečo, za čo budem určite kritizovaný, ale je to tak. Slovensko sa nikdy nemalo tak dobre, ako sa má teraz.

Otázka však je, či sme to dobre zužitkovali. Či máme vďaka tomu lepšie školstvo, zdravotníctvo a tak ďalej...
My sme presne takíto. Keď otvorím noviny, čo sa dočítam? Že máme hlúpe deti, že máme zlé školy, nevieme stavať cesty a nič nám nefunguje. Jednoducho nenájdete jednu normálnu vetu, čo by povedala, že toto je krajina, ktorá normálne funguje a ktorá má svoje radosti a starosti. Opýtajte sa našich diplomatov, aké skúsenosti majú s francúzskym zdravotníctvom. To by ste otvárali oči. Poďme sa o krajine baviť trošku objektívnejšie, povedzme, že krajina ide a ukazovatele sú dobré. Nebuďme len negativistickí.

Čo budeme robiť, keď takéto dobré časy nebudú? 
Nerozumiem tomu, že keď máme deficit pohybujúci sa na úrovni nuly a 0,5 percenta, čo je z hľadiska deficitu prakticky zanedbateľné číslo, tak z toho robíme tragédiu. Ja by som teraz, keď sa krajine darí, chcel dať aj ľuďom. To je moja poloha. Ak sa darí, zvyšujme dôchodky a zvyšujme platy. Vy ste rovnakí novinári, aj keď je dobre a aj keď je zle. Keď je zle, treba škrtiť a treba šetriť. Keď je dobre, taktiež treba škrtiť a treba šetriť. Keď je dobre, treba dať ľuďom, a keď je zle, majú sa hľadať riešenia.

Pri dôchodkoch však prijímate skôr ad hoc riešenia. Valorizácia, vyššie vianočné penzie. Ale penzijná politika nemá dlhodobejšiu víziu.
Hovoríte na adresu Smeru, že nevieme, čo robiť v oblasti dôchodkov? Ak by sme nezasiahli do oblasti druhého piliera, tak tu máme inú skupinu ľudí, ktorá by krvácala iným spôsobom. Podľa nás bolo veľmi správne urobiť niektoré opatrenia v druhom pilieri. My sme ho nezlikvidovali a existuje aj naďalej. Keby ste boli objektívnejší a mali záujem, tak by ste písali, ako sa druhému pilieru fantasticky darí.

Výsledky druhého piliera, samozrejme, zverejňujeme a píšeme o nich. Naposledy pred pár týždňami.
Píšte tým ľuďom aj o tom, aké obrovské dôchodky budú z druhého piliera mať. Že budú milionári, že budú skákať z padáka ako v reklamách a budú jazdiť na motorkách ako osemdesiatroční po Floride. Hovorím, že máme veľmi jasnú filozofiu. Základom dôchodkového systému by mal byť sociálny pilier, ten prvý, cez Sociálnu poisťovňu. V poriadku, druhý pilier vznikol, ako vznikol. Tu budem vždy vyčítať, že pri vzniku takýchto vážnych mechanizmov nebola dohoda vládnej koalície a opozície.

Viete mi však zabezpečiť, že keď budem na dôchodku asi o 35 rokov, že mi štát zafinancuje dôchodok?
Ak nikto nezaútočí na Sociálnu poisťovňu, tak áno. Ak nebude chcieť niekto uprednostniť druhý súkromný pilier. Som si istý, že tento systém je udržateľný, a to dokonca tak, že by sme mali uvažovať o zastropovaní veku dôchodku. Skôr si však myslím, že táto téma nebola odmietnutá z racionálnych dôvodov, ale preto, že s tým prišiel Smer.

Ide teda o koniec tejto témy?
Nie, my ideme diskutovať ďalej. Ak nie je zhoda, že by to malo byť cez ústavný zákon, možno by malo byť riešenie aj cez obyčajný zákon. Potom tu je však riziko, že keď príde hocijaká väčšina, po ďalších parlamentných voľbách ho môže zrušiť.

Plánujete ešte v blízkom čase, napríklad na jeseň, predstaviť ďalší sociálny balík?
Opatrenia, ktoré robíme, idú ruka v ruke s prísnou finančnou disciplínou. Na jednej strane nám klesá deficit a na strane druhej sme schopní mať výdavky, ktoré zvyšujú kvalitu sociálneho života. Sústreďujeme sa na tri základné. O nich som hovoril aj s Petrom Pellegrinim. Konkrétne o tom, čo všetko zahŕňali bezplatné obedy alebo opatrenia týkajúce sa zdvojnásobenia vianočných príspevkov. Či treba urobiť rýchlo nejakú legislatívu alebo nie.

Minimálna mzda?
Minimálna mzda je jasná, ak sa nedohodnú sociálni partneri, rozhodne vláda. Ja si myslím, že návrh na úrovni 520 eur je dobrý. Momentálne sa teda sústreďujeme na tieto tri opatrenia, pretože tieto tri opatrenia vrátane tých, ktoré deklarovala Slovenská národná strana a Most-Híd, zapadajú do konceptu nízkeho deficitu. To už máme započítané do rozpočtu roku 2019.

Spomínate koaličných partnerov a ich návrhy. Nesúťažíte už iba jednoducho v tom, kto, kde a koľko rozdá?
Nie je to súťaž. Dlhodobo sme predsa známi tým, že prinášame opatrenia na zvyšovanie životnej úrovne ľudí. To nie je o tom, že to prišlo teraz či mesiac pred parlamentnými voľbami. Od roku 2006, čo je Smer vo vláde, s výnimkou roku a pol trápenia pani Radičovej, každú chvíľu prinášame nejaké opatrenia na zvýšenie životnej úrovne. Pre nás je to typické, nemôže nám teraz niekto povedať, že sa predháňame.

 

Zdroj:https://slovensko.hnonline.sk/1796390-velky-rozhovor-s-ficom-vy-stale-ma...

Spracovala: Katarína Peterková

Voľby do VÚC 2017