Tour de Baška 2017 - 5. etapa NOVOMESTSKÁ

Nachádzate sa tu

15. 7. 2017

5. etapa – NOVOMESTSKÁ (32,6 km) – Tour de Baška 2017

V piatej etape s názvom Novomestská zavítal cyklistický pelotón do nášho okresu na čele s poslancom NR SR a  županom Jaroslavom Baškom, poslancom NR SR Dušanom Bublavým a ďalšími cyklistami prešli 32,6 km so zastavením v deviatich obciach 1. Považany, 2. Potvorice, 3. Brunovce, 4. Horná Streda, 5. Pobedím, 6. Očkov, 7. Podolie, 8. Častkovce, 9. Čachtice a etapu zakončili v Novom Meste nad Váhom.

Kopce vymenili za rovinatý povrch. Tour de Baška sa z hornej Nitry presunula v rámci 5. etapy do okolia Nového Mesta nad Váhom. Štartovali v Považanoch a končili v okresnom meste. Dohromady zvládli prejsť 10 obcí a na bicykloch prešli viac ako 30 kilometrov. Medzi občanmi sa rozoberala otázka plánovanej Vážskej cyklotrasy, ale tiež stredné školy či oprava ciest, ktoré spravuje Trenčiansky samosprávny kraj.

Už v Považanoch sa prvýkrát k Baškovi pripojili aj jeho kolegovia z poslaneckých lavíc ako starosta Častkoviec a poslanec NR SR i TSK Dušan Bublavý, primátor Nového Mesta nad Váhom a podpredseda TSK Jozef Trstenský, jeho zástupkyňa v meste a poslankyňa TSK Kvetoslava Hejbalová, či kandidátka na poslankyňu TSK Tatiana Skovajsová.

"Jožko Trstenský už má päť rokov kúpený bicykel. Vraj ho vytiahne, keď bude vybudovaná cyklotrasa z Hornej Stredy do Nového Mesta nad Váhom," povedal s úsmevom Baška, no jeho vicežupan ho opravil. "Bicykel mám v garáži už sedem rokov," kontroval s úsmevom primátor Nového Mesta. Deti v Považanoch si pre župana a jeho pelotón na úvod etapy pripravili krásny program, čo vyzdvihol aj Baška. "To bolo ako z muzikálu Na skle maľované," pochválil detičky.

VÁŽSKA CYKLOTRASA ČOSKORO REALITOU

Do susedných Potvoríc to cyklistom trvalo len chvíľku, rovnako aj do ďalšej zastávky v Brunovciach. Tam si dal Baška za trojuholník pizze a nazrel do kuchyne a pece, kde taliansku dobrotu kuchár pripravuje. "Bola fakt dobrá. Niekedy sa tu ešte zastavím," povedal predseda TSK. Všetky tri dediny, rovnako aj Hornú Stredu, ktorú pelotón navštívil ako štvrtú v poradí spájajú dve veci. Vybudovanie plánovanej Vážskej cyklotrasy medzi Biskupickým kanálom a starým korytom Váhu, ale aj výstavba kanalizácie. "V prvej etape cyklotrasy pôjde o úsek z Hornej Nitry do Nového Mesta nad Váhom s celkovou dĺžkou 13,4 km. Máme právoplatné územné rozhodnutie, prebieha proces verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby," prezradil Baška a dodal: "Pevne verím, že budete tiež úspešní v projekte vybudovania ČOV a kanalizácie." 
Važská cyklotrasa

PRACOVNÁ SILA SA VYCHOVÁVA NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH

V Hornej Strede samotného župana potešila informácia od starostu, že priemyselný park v katastrálnom území obce kúpila spoločnosť Porsche. "Len či budeme mať dostatok pracovných miest. Už teraz s tým máme problémy. Dobrou správou je systém duálneho vzdelávania na stredných školách. Sme v ňom lídrom zo všetkých krajov na Slovensku. Funguje dva roky a je v ňom zapojených viac ako 300 študentov a v septembri by ich mal byť dvojnásobok," uviedol Baška. "Študent trávi polovicu času štúdiom a druhú polovicu praxuje priamo vo firme, ktorá si ho školí do budúcnosti. Takto si vedia naši žiaci zarobiť aj slušné peniaze a nemusia si hľadať žiadne brigády cez leto," dodal. 
V zavádzaní systému duálneho vzdelávania ide Trenčiansky samosprávny kraj ostatným župám príkladom

Cestu z Hornej Stredy do Pobedimu spestrila Baškovi a spol. žatva, ktorá sa konala na priľahlých poliach. Do obce ich zase sprevádzali hasiči. Prvú zastávku si dali baškovci na futbalovom štadióne Jána Mitošinku, kde ich privítal predseda futbalového klubu. Následne sa už presunuli všetci k hasičskej zbrojnici, kde deti najskôr vystúpili s krásnym programom. Starosta poďakoval za to, že TSK opravil cestu z Hornej Stredy cez Pobedim až do Podolia. "Tento takmer trojkilometrový úsek stál kraj 330 tisíc eur. Do všetkých ciest v kraji investujeme nemalé finančné prostriedky a ďalšie máme naplánované aj v budúcnosti. Cesty sú naďalej našou prioritou," oznámil Baška. 
TSK zo svojho rozpočtu tento rok v okrese Nové Mesto nad Váhom opraví cesty za viac ako milión eur

PO CYKLOTRASE JE NA RADE CESTA

V polovici svojej piatej púte po kraji sa zastavil v obci Očkov, ktorú trápi cesta 3. triedy. "Išli sme po nej. Počkáme kým dobudujete kanalizáciu a potom cestu zaradíme do projektu rekonštrukcie," sľúbil trenčiansky župan. Za silného vetra sa cyklisti presunuli do Podolia, do Parku miniatúr. "Už máme aj Bratislavský hrad. Ešte nám chýba Trenčiansky hrad, ale nemáme výkresy, aby sme ho urobili," povedal majiteľ parku Juraj Hlatký. Starostka potvrdila, že by im čoskoro mali vybudovať kanalizáciu, čím by mohla prejsť rekonštrukciou aj cesta. "Musím sa tu najesť, lebo v Častkovciach nič nebude:-)" podpichol Baška kolegu z NR SR i TSK a starostu susedných Častkoviec Dušana Bublavého. To však nebola pravda. Celý pelotón si pochutil na dobrom guláši. "Vždy, keď sem prídem, máte tu niečo nové," pochválil svojho kolegu Baška. Častkovce sa už tešia z cyklotrasy, ktorá ich spája z jednej strany s Podolím a z druhej s Čachticami. "Je plánovaná aj rekonštrukcia cesty od Nového Mesta nad Váhom až po Podolie", prezradil župan. Okrem toho sa obec dočkala aj realizácie bezpečnejšieho cestného priechodu pre chodcov s osvetlením. 
Kraj osadil bezpečnostné prvky na 55 priechodoch pre chodcov, v tomto roku sa ich počet zvýši

Tejto správe sa potešili aj v Čachticiach. Úsmev na tvári sa obyvateľom známej turistickej destinácie vyčaril aj po tom, keď Baška oznámil, že opravou prejde aj most ponad potok Dudváh, ktorý je v havarijnom stave. "Už sme si mysleli, že sa to vyrieši len upozorňovacou tabuľou," hovorili domáci. "Nie, nie, práve sa to obstaráva." potvrdil Baška.

To už so svojim kolektívom trielil do Nového Mesta nad Váhom, kde na Námestí Slobody vyhrávala country hudba. Okresné mesto dostalo nové bezpečné priechody pre chodcov s osvetlením. Baška spoločne s primátorom Trstenským vyjadrili spokojnosť s fungovaním stredného školstva v meste a výraznou zmenou prejde cesta II/581 Nové Mesto nad Váhom - Myjava, ktorá sa uskutoční vo viacerých etapách. "V realizácii projektu sa zameriavame najmä na problémový úsek tzv. Palčekov vrch z Nového Mesta na Starú Turú. Kraj plánuje realizovať aj ďalšie etapy rekonštrukcie cesty, ktoré od tohto úseku pokračujú smerom na Nové Mesto nad Váhom aj Myjavu. Celkovo by malo ísť o projekt za takmer 3,5 milióna eur a finančné prostriedky bude TSK čerpať z eurofondov," prezradil Baška a jeho vicežupanTrstenský uviedol, že kraj je v dobrej finančnej kondícii, do ktorej sa dostal v posledných štyroch rokoch vládnutia.

 

 

 

Aktuality