Spomienka pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana R. Štefánika na Bradle

Nachádzate sa tu

6. 5. 2019

K Mohyle M. R. Štefánika sa na Celonárodnej spomienkovej slávnosti 100. výročia jeho tragického skonu prišli pokloniť tisícky ľudí z celého Slovenska. Medzi nimi aj vojnoví veteráni, najvyšší ústavní predstavitelia, poslanci NR SR, zastupcovia štatnej a verejnej správy. Na oslavách sa zúčastnil aj poslanec NRSR Dušan Bublavý, našu okresnú organizáciu zastupovali  Ľubomír Miklánek, Katarína Peterková a Martin Lednický.  Ministerku armád Francúzskej republiky Florence Parly sprevádzali ministri obrany SR a ČR Peter Gajdoš a Lubomir Metnar. Spomienkový veniec položili aj veľvyslanci Talianska a Ruskej federácie.

Všetci rečníci obrátili pozornosť k Štefánikovmu odkazu, hovorili o jeho všestrannosti, pričom však podčiarkovali politický a diplomatický rozmer jeho práce.

Ministerka Parly pripomenula, že Štefánik bol aj francúzskym občanom, vyzdvihla jeho lásku k slobode, vojenské zásluhy, ale aj vzťah k vede a umeniu. „Vzdávame úctu výnimočnému človeku, ktorý spečatil krásne francúzsko-slovenské priateľstvo,“ povedala Parly.

Premiér Peter Pellegrini vo svojom prejave vyzdvihol Štefánika ako človeka, ktorý bol pre osud Slovenska obrovským prínosom. Hostiteľ podujatia pripomenul najmä ľudskú stránku Štefánika, nielen jeho cnosti, ale aj chyby. Dodal, že vždy sa však s problémami popasoval. „Po každom páde sa znova a znova postavil a neúnavne bojoval ďalej,“ povedal Pellegrini s dôvetkom: „Jeho vôľa víťazila nad slabosťami.“

„Ak má byť národ úspešný, musí sa vedieť poučiť z minulosti, no hľadieť aj do budúcnosti,“ povedal P. Pellegrini s tým, že Štefánik nebol žiadny nadčlovek, tiež po celý život zápasil v súbojoch, ktoré vychádzali z ľudskej nedokonalosti či už fyzickej alebo psychickej. „Tak ako roky bojoval s podlomeným zdravím, tak sa potýkal aj s vlastnými, opakujúcimi sa neúspechmi. No to najdôležitejšie na týchto zápasoch bolo, že ich nikdy nevzdal. Po každom páde sa znova a znova postavil a neúnavne bojoval ďalej. Jeho vôla zvíťazila nad slabosťami. On sám túto svoju vôľu aj pomenoval. Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem,“ skonštatoval Pellegrini.

„Nikdy nezabudol na Slovensko. Nepýtal sa čo môže jeho vlasť urobiť preňho, ale čo môže urobiť on v prospech nášho národa. Okamih, kedy sa mal po návrate z Talianska dotknúť rodnej hrudy mal byť jednou z najkrajších chvíľ v jeho živote. Žiaľ, pre celé Slovensko, bola to aj jeho chvíľa posledná,“ uzavrel Pellegrini.

V Štefánikovom rodisku v Košariskách trenčiansky župan Jaroslav Baška v sobotu odhalil maketu Mohyly M. R. Štefánika. Autorom mohyly bol jeden z našich najlepších architektov Dušan Jurkovič, autorom kópie, ktorá je umiestnená v Múzeu M. R. Štefánika zasa Fedor Mikulčík. Časť informácií na makete je napísaných Braillovým písmom.

Spracovala: Katarína Peterková

 

 

Aktuality