Náš kandidát na župana

Nachádzate sa tu

3. 11. 2017

Náš kandidát na župana

JAROSLAV BAŠKA, ING.

predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja
poslanec NR SR (SMER-SD), člen Výboru pre obranu a bezpečnosť

Súčasný predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Jaroslav Baška sa narodil 5. apríla 1975 v Považskej Bystrici. Odmalička vyrastal v obci Dohňany v Púchovskom okrese. Základnú školu absolvoval v susednej obci Záriečie, kde bol členom turistického oddielu mládeže TOM Dohňany. "Zúčastnil som sa turistických zrazov v Českom ráji, Vysokých Tatrách a ďalších. Pobehali sme krížom-krážom slovenské aj české hory," spomína na detstvo Baška.

Neskôr odišiel študovať do Dubnice nad Váhom, kde absolvoval Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú. Úspešne zvládol maturitu s vyznamenaním. "Som vyučený elektrikár. Aj teraz z pozície predsedu TSK kladiem silný dôraz na kvalitné stredné školy. Teším sa, že sme lídrom duálneho vzdelávania a študenti sa učia priamo pre konkrétne firmy," prirovnáva Baška.

V rovnakom odbore pokračoval aj vo vysokoškolskom štúdiu. Titulom inžinier s červeným diplomom ukončil Elektrotechnickú fakultu na Žilinskej univerzite v Žiline. Počas univerzitného obdobia absolvoval aj študijné pobyty v Anglicku či Spojených štátoch amerických. Základnú vojenskú službu absolvoval v Nitre. Zo školských lavíc nastúpil v roku 1998 pracovať v spoločnosti Matador v Púchove na pozíciu projekt manažér a asistent riaditeľa pre ekonomiku. "Bolo to krásne obdobie. Som vďačný, že som mal možnosť rozvíjať svoje schopnosti v takom vyspelom podniku," uviedol. V roku 2002 odštartoval svoju politickú kariéru. "Vstup do politiky som bral ako možnosť aspoň čiastočne ovplyvňovať veci verejné." Najskôr si ho občania zvolili prvýkrát za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. V danom období pôsobil tiež vo Výbore pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien.

Po roku v parlamente kandidoval na post starostu v rodných Dohňanoch. Pozíciu prvého muža obce zastával v rokoch 2003 až 2006. Dedina pod jeho vedením rástla, rozširovala sa. "Chvíľu sme s rodinou bývali v Púchove, ale napokon sme sa rozhodli pre život v Dohňanoch, kde sme postavili dom hneď vedľa rodičovského domu," prezradil Baška.

V roku 2006 prišla možnosť na vstup do "veľkej" politiky. Po zmene vlády bol síce opäť zvolený za poslanca, avšak Ficov kabinet ho zvolil za štátneho tajomníka Ministerstva obrany Slovenskej republiky. Bol pri tom, keď Slovensko vstupovalo do Schengenského priestoru.

Po odstúpení Františka Kašického sa v tridsiatich dvoch rokoch stal najmladším ministrom vtedajšej Ficovej vlády. Do funkcie ho vtedy vymenoval prezident Ivan Gašparovič. "Za osemnásť mesiacov pôsobenia vo funkcii štátneho tajomníka som mal dostatočnú autoritu, len nemal som toľko kompetencií ako má minister obrany," povedal Baška. V ministerskom kresle bol do roku 2010. V nasledujúcich voľbách sa opäť dostal do parlamentu, kde bol v rokoch 2010 až 2012 členom Výboru pre obranu a bezpečnosť. Po ďalších voľbách v roku 2012 sa už stal predsedom branno-bezpečnostného výboru a tiež vedúci delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení NATO.

V posledných voľbách do NR SR v roku 2016 bol na 13. mieste kandidátky strany SMER-SD. Dostal 7 278 platných prednostných hlasov. Je členom osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS a výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

V roku 2013 sa zároveň stal predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja. Prvýkrát v histórii sa stalo, že o víťazovi sa rozhodlo v prvom kole volieb do VÚC. Post župana získal vďaka 53,45 percentu hlasov. „Nerátal som, že sa rozhodne už po prvom kole. Keď som však videl, ako pribúdajú percentá zrátaných hlasov, povedal som si, že to môže vyjsť a aj to vyšlo,“ vyhlásil vtedy Baška, ktorému ako prvá gratulovala manželka s ktorou vychovávajú v Dohňanoch dcéru a dvoch synov. Od roku 2011 je krajským predsedom politickej strany SMER-SD v Trenčíne. Medzi jeho záľuby patrí hudba, informačné technológie, cyklistika a turistika. "Páčia sa mi predovšetkým hornaté regióny s kopcami. Aj doma máme také. Sú to Javorníky tiahnuce sa slovensko-moravským pomedzím, vhodné nielen na turistiku, ale aj bicykle alebo bežky v zime," povedal Baška, ktorý má tiež psa Elvisa. "Rád mu púšťam Oasis. Doma mám všetky albumy Horkýže Slíže. Páči sa mi na nich, akým spôsobom dokážu spievať o reálnych a každodenných veciach a životných situáciách. Hudbu mám rád, ale noty neovládam. Mám skôr hudobný hluch ako sluch. Preto si spievam radšej len v pivnici," uzavrel s úsmevom Baška.

Aktuality